Головна
Monday, 04 April 2011 15:26

WORLD EXPERIENCE IN MEDICAL CARE FINANCING

Rate this item
(0 votes)

O. Klymenko

WORLD EXPERIENCE IN MEDICAL CARE FINANCING

The article gives the evaluation of health protection systems in European region and suggests the most perspective (in the view of probable usage in home practice) directions of development and improvement of obligatory medical insurance system.

Key words: the sphere of health protection, the model of Bismarck, Beveridge, Semashko, medical insurance, financing.

 

 

Актуальність теми дослідження. Сфера охорони здоров’я населення в Україні розвивається в умовах внутрішніх соціально-економічних суперечностей. За роки незалежності галузь, як загалом і держава, потерпають від непослідовної соціально-економічної політики, несприятливого інвестиційного клімату, недосконалої податкової політики.

Сфера медичних послуг в Україні залишається надмірно регульованою з боку держави, а механізми ринку незадіяними, принаймні офіційно. У той же час, вона потерпає від проблем неефективного функціонування ринку. За окремими оцінками, біля 1/3 ринкового обігу припадає на „тіньовий” сектор. Ці фінансові потоки обминають систему, чим значною мірою обмежують можливості уряду збільшувати асигнування на систему охорони здоров’я та контролювати її розвиток.

Постановка проблеми. Так званий „тіньовий” сектор в охороні здоров’я також породжує певні небажані наслідки: зростає корупція серед частини медпрацівників, а найбідніші верстви населення взагалі не можуть отримувати належну медичну допомогу. За цих умов ринковий механізм руйнує систему охорони здоров’я як галузь, не сприяє розвитку медичних технологій, підвищенню якості медичних послуг. Державна ж система охорони здоров’я продовжує потерпати від хронічного браку коштів. Бюджетні асигнування на сьогодні покривають лише меншу частину її потреб, і ситуація постійно погіршується.

Як серед пацієнтів, так і серед лікарів, зростає невдоволення існуючим станом справ. З одного боку, не забезпечується конституційне право громадян на безоплатну медичну допомогу, з іншого боку, галузь охорони здоров’я зазнає негативного і не передбачуваного впливу ринкових коливань, що призводить до негативних наслідків.

Аналіз досліджень і публікацій. Згідно соціального опитування, якістю медичної допомоги задоволені лише 6 % опитуваних. Задоволені своєю працею лише 28,5 % лікарів . Робота лікарень була визнана задовільною тільки 52,1 відсотками опитуваних [7].

Постановка завдання. Структурна незбалансованість розвитку медико-індустріального комплексу України при переході до ринку визначається високим рівнем інфляції, різким порушенням господарських зв'язків, скороченням обсягів виробництва в масштабі всієї економіки. Внаслідок населенню складно придбати життєво важливі медикаменти, малодоступними є платні медичні й оздоровчі послуги.

Зростання обсягів коштів населення на медичні послуги та медикаменти не є свідченням зростання в Україні заможних верств населення та їх можливостей платити за медичне обслуговування. Втім, бюджетного фінансування не вистачає для нормальної взаємодії охорони здоров’я з іншими галузями, що працюють за законами ринку, тому необхідно удосконалювати їх фінансове забезпечення в умовах багатоканальної системи фінансування.

Виклад основного матеріалу. У сучасний період розвитку систем охорони здоров'я, як зазначає ВООЗ, в Європейському регіоні можна виділити п'ять категорій країн, згрупованих за принципом домінуючого законодавчо встановленого типу фінансування охорони здоров'я (табл. 1):

Звернутися до повного тексту статті в форматі PDF

Read 6832 times
 

Who is on-line

We have 7 guests online

Stats

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterToday268
mod_vvisit_counterYesterday169
mod_vvisit_counterThis week1151
mod_vvisit_counterLast week1463
mod_vvisit_counterThis month1730
mod_vvisit_counterLast month7440
mod_vvisit_counterAll days494544