Архив

Головна
Вторник, 05 Апреля 2011 18:45

ФИНАНСЫ ИНТЕГРИРОВАННЫХ КОРПОРАТИВНЫХ СТРУКТУР

Оцените материал
(0 голосов)

В. Г. Суржик,

к.э.н., доцент

ФИНАНСЫ ИНТЕГРИРОВАННЫХ КОРПОРАТИВНЫХ СТРУКТУР

В статье исследуются интегрированные корпоративные структуры, которые рассматриваются как группа взаимосвязанных системой участия предприятий. Совершен анализ разных действий этой группы предприятий, которые реализуются через ее участников.

Ключевые слова: финансы, предприятия.

Постановка проблеми. З точки зору організації корпоративних фінансів, що передбачає встановлення консолідованих фінансових результатів, оподаткування і консолідовану фінансову звітність, інтегровані корпоративні структури прийнято розглядати як групу взаємопов’язаних системою організаційно-економічних зв’язків підприємств. При цьому будь-які дії цієї групи підприємств реалізують спільну стратегію економічного розвитку через її учасників, які є юридично самостійними суб’єктами господарювання. Ці утворення набули ще назви “геліоцентричних”, оскільки передбачають створення базових стратегічних одиниць бізнесу, які взаємодіють із дочірніми підприємствами (ДП) через засоби корпоративного впливу, а також із незалежними компаніями, зацікавленими у фінансово-економічному співробітництві.
Інтегровані корпоративні структури створюють на засадах як економічної субординації та контролю, так і добровільної кооперації.
Аналіз останніх досліджень і публікацій. В Україні теоретичні та практичні аспекти організації діяльності корпоративних структур, формування і використання корпоративних фінансів у своїх працях розглядали такі вітчизняні вчені, як: І.О. Бланк, М.Д. Білик, О.Д. Василик, Ю.М. Воробйов,  А.Г. Загородній, І.В. Зятковський, М.Я. Коробов, В.М. Опарін, К.В. Павлюк та інші. Дослідженням інших аспектів функціонування корпоративних структур, зокрема проблем корпоративного управління, корпоративних фінансів, займались О.М. Вакульчик, І.М. Волик, М.В. Грідчіна, В.А. Євтушевський,  В.П. Кудряшов, М.Я. Кужим, О.Г. Мендрул, А.С. Поважний, О.Д. Рябченко,      І.Л. Сазонець, В.М. Суторміна, А.В. Шегда, Г.С. Шестопал та інші.
Значний внесок у вирішення проблем корпоративних фінансів зробили зарубіжні вчені Р. Брейлі, С. Блок, Ю. Брігхем, І. Велш, С. Майєрс, Дж. Хірт.
Постановка завдання. Метою статті є дослідження теоретичних аспектів інтегрованих корпоративних структур, розкриття їх можливостей щодо підвищення ефективності окремих одиниць бізнесу, розвиток холдингів в Україні.
Позитивно оцінюючи результати досліджень вказаних авторів щодо фінансового забезпечення діяльності корпорацій України, проблем корпоративного управління та організації їх діяльності, необхідно зазначити, що в них не знайшли належного відображення і вимагають подальшої розробки питання формування фінансових ресурсів інтегрованих корпоративних структур залежно від організаційно-правових форм підприємств і форм їх власності, складу і структури їх джерел, форм і методів залучення фінансових ресурсів, адекватних ринковим умовам. Відсутність досліджень у цьому напрямі призвела до того, що чітко не виокремлені особливості фінансів корпорацій від фінансів інших організаційно-правових форм та формування фінансових ресурсів. Усе викладене зумовило вибір теми статті.

Виклад основного матеріалу. Загальновизнано, що холдингом у значенні утримуючої компанії визнають економічне об’єднання у вигляді головних підприємств (ГП) або материнських підприємств (МП), які створюють шляхом переважної участі в статутному капіталі однієї або кількох ДП, отримуючи в результаті цього можливість управління і контролю щодо них. Отже, економічне об’єднання – це група асоційованих підприємств, пов’язаних відносинами економічної та організаційної залежності у формі участі в статутному капіталі й управлінні. Залежність між такими підприємствами може бути як простою, так і вирішальною. Наявність простої і вирішальної залежності між асоційованими підприємствами передбачає у холдингових об’єднаннях частку безпосередньої участі – частку інвестора у статутному капіталі підприємства, в яке здійснена інвестиція. Частка участі тісно пов’язана з правами інвестора як у формуванні органів управління, так і в прийнятті рішень із найважливіших питань його діяльності.

 

Звернутися до повного тексту статті в форматі PDF

Прочитано 5305 раз
 

На сайте

Сейчас 11 гостей онлайн

Статистика

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterСегодня217
mod_vvisit_counterВчера169
mod_vvisit_counterНа этой неделе961
mod_vvisit_counterНа прошлой неделе1275
mod_vvisit_counterВ этом месяце1679
mod_vvisit_counterВ прошлом місяце7440
mod_vvisit_counterВсего494493