Архів

Головна
Понеділок, 04 квітня 2011 15:26

Світовий досвід організації фінансування у сфері медичного обслуговування

Оцініть матеріал!
(0 голосів)

УДК 657.47 : 336.14 : 352

О. М. Клименко,

к.е.н., доцент

Світовий досвід організації фінансування

У сфері медичного обслуговування

У статті проведено оцінку систем охорони здоров'я в Європейському регіоні та запропоновано найбільш перспективні з погляду можливого використання у вітчизняній практиці напрямки розвитку і удосконалення системи обов’язкового медичного страхування.

Ключові слова: сфера охорони здоров’я, моделі Бісмарка, Беве-ріджа, Семашка, медичне страхування, фінансування.

 

 

Актуальність теми дослідження. Сфера охорони здоров’я населення в Україні розвивається в умовах внутрішніх соціально-економічних суперечностей. За роки незалежності галузь, як загалом і держава, потерпають від непослідовної соціально-економічної політики, несприятливого інвестиційного клімату, недосконалої податкової політики.

Сфера медичних послуг в Україні залишається надмірно регульованою з боку держави, а механізми ринку незадіяними, принаймні офіційно. У той же час, вона потерпає від проблем неефективного функціонування ринку. За окремими оцінками, біля 1/3 ринкового обігу припадає на „тіньовий” сектор. Ці фінансові потоки обминають систему, чим значною мірою обмежують можливості уряду збільшувати асигнування на систему охорони здоров’я та контролювати її розвиток.

Постановка проблеми. Так званий „тіньовий” сектор в охороні здоров’я також породжує певні небажані наслідки: зростає корупція серед частини медпрацівників, а найбідніші верстви населення взагалі не можуть отримувати належну медичну допомогу. За цих умов ринковий механізм руйнує систему охорони здоров’я як галузь, не сприяє розвитку медичних технологій, підвищенню якості медичних послуг. Державна ж система охорони здоров’я продовжує потерпати від хронічного браку коштів. Бюджетні асигнування на сьогодні покривають лише меншу частину її потреб, і ситуація постійно погіршується.

Як серед пацієнтів, так і серед лікарів, зростає невдоволення існуючим станом справ. З одного боку, не забезпечується конституційне право громадян на безоплатну медичну допомогу, з іншого боку, галузь охорони здоров’я зазнає негативного і не передбачуваного впливу ринкових коливань, що призводить до негативних наслідків.

Аналіз досліджень і публікацій. Згідно соціального опитування, якістю медичної допомоги задоволені лише 6 % опитуваних. Задоволені своєю працею лише 28,5 % лікарів . Робота лікарень була визнана задовільною тільки 52,1 відсотками опитуваних [7].

Постановка завдання. Структурна незбалансованість розвитку медико-індустріального комплексу України при переході до ринку визначається високим рівнем інфляції, різким порушенням господарських зв'язків, скороченням обсягів виробництва в масштабі всієї економіки. Внаслідок населенню складно придбати життєво важливі медикаменти, малодоступними є платні медичні й оздоровчі послуги.

Зростання обсягів коштів населення на медичні послуги та медикаменти не є свідченням зростання в Україні заможних верств населення та їх можливостей платити за медичне обслуговування. Втім, бюджетного фінансування не вистачає для нормальної взаємодії охорони здоров’я з іншими галузями, що працюють за законами ринку, тому необхідно удосконалювати їх фінансове забезпечення в умовах багатоканальної системи фінансування.

Виклад основного матеріалу. У сучасний період розвитку систем охорони здоров'я, як зазначає ВООЗ, в Європейському регіоні можна виділити п'ять категорій країн, згрупованих за принципом домінуючого законодавчо встановленого типу фінансування охорони здоров'я (табл. 1):

Звернутися до повного тексту статті в форматі PDF

Читати 6081 разів
 

Зараз on-line

На даний момент 5 гостей на сайті

Статистика

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterСьогодні220
mod_vvisit_counterВчора332
mod_vvisit_counterНа цьому тиждні994
mod_vvisit_counterНа прошлому тиждні1542
mod_vvisit_counterВ цьому місяці4662
mod_vvisit_counterВ прошлому місяці5439
mod_vvisit_counterРазом433709