Архів

Головна
Середа, 01 червня 2011 14:53

Аналіз інформаційного забезпечення транспортноЇ галузі та оцінка можливості створення комплексної Геоінформаційної системи

Оцініть матеріал!
(0 голосів)

 

УДК 681.518 : 656.13

І. І. Боханов, к.в.н., доцент

В. І. Зацерковний, к.т.н., доцент

 

Аналіз інформаційного забезпечення транспортноЇ галузі

та оцінка можливості створення комплексної Геоінформаційної системи

У статті пропонується підхід до аналізу інформаційного забезпечення транспортної галузі та оцінка можливості створення комплексної ГІС.

Ключові слова: аналіз стану транспортного комплексу, системи інформаційного забезпечення процесів управління рухомими об’єктами галузі авіаційного, водного, залізничного та автомобільного транспорту.


 

 

Актуальність теми дослідження. Комплексне впровадження геоінформаційних технологій (ГІТ) у транспортну систему є надзвичайно актуальним завданням, розвязання якого дозволить суттєво підняти ефективність управління цією системою і безпеку руху і наблизити розвиток транспортної галузі України до світового рівня на основі використання сучасних інформаційних технологій.

Постановка проблеми. Розвиток транспортної інфраструктури України істотно відстає від зростаючих транспортних потоків через нестачу коштів, нерозуміння важливості загальної проблеми, тільки часткового впровадження проектних пропозицій. Транспортна система майбутнього повинна бути інтегрованою, у ній немає місця ізольованому розвитку залізничного, автомобільного, річного та інших видів транспорту. Стратегія повинна враховувати перспективний парк транспортних засобів у різних галузях і, безумовно, інтереси безпеки країни.

Оскільки транспортна система повинна представляти інтереси усіх прошарків населення, то у зв’язку з цим виникає потреба у збільшенні витрат на розвиток транспортної інфраструктури.

Аналіз останніх досліджень. Розвиток мережі автомобільних доріг регіону несе в собі помітний соціальний ефект у вигляді забезпеченості населення медичними, освітніми, культурно-побутовими послугами. На сьогодення наявність розвиненої мережі автомобільних доріг є вагомим фактором інвестиційної привабливості будь-якої країни або регіону [1].

У відповідності з висновками кваліфікованих експертів для організації управління транспортними потоками на сучасному рівні, виникає необхідність створення єдиної системи управління транспортною мережею України з урахуванням перспективного розвитку існуючих ринкових відносин, включаючи систему експлуатації транспортних засобів [2].

Виділення недосліджених частин загальної проблеми. Застаріла інфраструктура, неузгодженість підходів до розв’язання споріднених завдань, обмеженість в інформаційній взаємодії із створення сучасних високотехнологічних систем управління рухомими об’єктами є причиною технічного та технологічного відставання України в цій сфері. Вирішення цих завдань неможливо без ефективних систем інформаційного забезпечення, які інтегрують процеси спостереження, навігації, зв’язку в інтересах управління рухомими об’єктами як в цивільній, так і в оборонній сферах діяльності держави.

Постановка завдання. Завданням роботи є аналіз інформаційного забезпечення транспортної системи України з позиції можливості створення комплексної транспортної ГІС та широкого застосування ГІТ для підвищення ефективності цієї галузі.

Виклад основного матеріалу. Під транспортною системою розуміють сукупність засобів переміщення, технічної інфраструктури, інформаційних заходів та регулювання руху для перевезення населення та вантажів у межах регіонів та за їх межами [3].

Україна володіє розвиненою транспортною мережею, до складу якої входить 22,3 тис. км залізниць, 169,5 тис. км автомобільних доріг, майже 3,0 тис. км внутрішніх водних шляхів, 18 морських та 10 річкових портів, 36 аеропортів. Усіма видами транспорту щорічно перевозиться понад 1,5 млрд. тонн вантажів та 8,0 млрд. пасажирів. Після тривалого і значного зменшення транспортних перевезень у 90-х роках ХХ століття, починаючи з 2000 року на транспорті склалась позитивна тенденція зростання обсягів перевезень.

Однак темпи розвитку транспортної системи України на сьогодення істотно відстають від темпів зростання економіки і особливо рівня автомобілізації. Транспортна система в регіонах переживає ситуацію, схожу з тією, що склалася в Західній Європі в 1975-1980 рр., або у Східній Європі в 1990-1995 рр., коли рівень автомобілізації досяг 300-400 автомобілів на 1000 жителів, а 45-55 % міського населення щоденні поїздки здійснювали громадським транспортом.

 

Звернутися до повного тексту статті в форматі PDF

Читати 5777 разів
 

Зараз on-line

На даний момент 9 гостей на сайті

Статистика

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterСьогодні129
mod_vvisit_counterВчора316
mod_vvisit_counterНа цьому тиждні1529
mod_vvisit_counterНа прошлому тиждні1542
mod_vvisit_counterВ цьому місяці5197
mod_vvisit_counterВ прошлому місяці5439
mod_vvisit_counterРазом434244